שליטה בנוסחאות DAX: שחרר את הכוח של ביטויי ניתוח נתונים

DAX the way i Like it

מבוא:
DAX (Data Analysis Expressions) היא שפת נוסחאות רבת עוצמה המשמשת ב- Power BI, Power Pivot ו- Analysis Services. זה מאפשר למשתמשים ליצור חישובים מורכבים, מדדים מותאמים אישית ותמורות נתונים. במאמר זה, נחקור את היסודות של נוסחאות DAX וכיצד ניתן להשתמש בהן כדי לחלץ תובנות חשובות מהנתונים שלך.

 1. הבנת היסודות של DAX:
  נוסחאות DAX דומות לנוסחאות Excel, אך הן תוכננו במיוחד לעבודה עם מודלים של נתונים יחסיים. כל נוסחת DAX מורכבת מפונקציות, אופרטורים וקבועים שניתן לשלבם כדי לבצע חישובים וליצור עמודות או מדדים מחושבים חדשים. DAX היא שפה רב-תכליתית התומכת במגוון רחב של פונקציות, כולל פונקציות מתמטיות, סטטיסטיות, טקסט, תאריך ושעה.
 2. עבודה עם עמודות מחושבות:
  אחת מתכונות המפתח של DAX היא היכולת ליצור עמודות מחושבות. עמודות אלו מחושבות ברמת השורה וניתן להשתמש בהן כדי לאחסן תוצאות ביניים או לבצע חישובים מורכבים. עמודות מחושבות שימושיות להוספת ממדים או מאפיינים חדשים למודל הנתונים שלך. ניתן ליצור אותם על ידי הגדרת נוסחת DAX הפועלת על עמודות קיימות בטבלה.
 3. יצירת מדדים Measures:
  מדדים הן מרכיב חיוני נוסף בנוסחאות DAX. שלא כמו עמודות מחושבות, מדדים מחושבים ברמה המצטברת, ומאפשרים לך לבצע חישובים על פני מספר שורות או טבלאות. מדדים משמשים בדרך כלל לצבירה של נתונים, כגון חישובי סכום, ממוצע, ספירה או אחוזים. DAX מספקת פונקציות עוצמתיות לעבודה עם מדדים, כולל היכולת לחשב שנה עד תאריך, ממוצעים מתגלגלים וסיכומים מצטברים.
 4. סינון וצבירת נתונים:
  נוסחאות DAX תומכות בטכניקות סינון וצבירה שונות כדי לחלץ תת-קבוצות ספציפיות של נתונים. הפונקציה CALCULATE שימושית במיוחד להחלת מסננים המבוססים על תנאים או קריטריונים ספציפיים. זה מאפשר לך לשנות באופן דינמי את ההקשר שבו מתבצע החישוב, מה שמאפשר חישובים מורכבים וניתוח נתונים מתקדם.
 5. פונקציות מודיעין זמן:
  DAX כולל קבוצה של פונקציות בינת זמן המפשטות את העבודה עם תאריכים וחישובים הקשורים לזמן. פונקציות אלו מאפשרות לך לבצע חישובים על סמך תקופות זמן ספציפיות, כגון שנה, רבעון, חודש או שבוע. ניתן להשתמש בפונקציות של מודיעין זמן כדי לחשב צמיחה משנה לשנה, להשוות ביצועי מכירות בין תקופות או לחשב ממוצעים נעים.
 6. מושגי DAX מתקדמים:
  מעבר ליסודות, DAX מציע תכונות ומושגים מתקדמים עבור תרחישי ניתוח נתונים מורכבים יותר. אלה כוללים משתנים, איטרטורים וטכניקות מתקדמות של מניפולציה בטבלה. משתנים מאפשרים לך לאחסן תוצאות ביניים ולהשתמש בהן מחדש בתוך נוסחה. איטרטורים, כגון SUMX ו-AVERAGEX, מאפשרים לך לבצע חישובים על קבוצת ערכים או לחזור על טבלה. טכניקות מתקדמות של מניפולציה בטבלה, כמו שימוש ב-RELATEDTABLE או SUMMARIZE, מאפשרות לך ליצור מודלים מתוחכמים יותר של נתונים.

סיכום:
נוסחאות DAX מספקות ערכת כלים רבת עוצמה לניתוח ומידול נתונים ב- Power BI, Power Pivot ו- Analysis Services. על ידי שליטה ב-DAX, אתה יכול לנצל את מלוא הפוטנציאל של הנתונים שלך ולקבל תובנות חשובות. בין אם אתה אנליסט עסקי, מדען נתונים או מקבל החלטות, הבנת נוסחאות DAX יכולה לשפר משמעותית את יכולתך לנתח ולהמחיש נתונים מורכבים. התחל לחקור את העולם של DAX עוד היום ולקחת את כישורי ניתוח הנתונים שלך לשלב הבא.

צרו איתנו קשר >> כאן << ונשלח לכם סילבוס הקורסים השונים שלנו.

יש לכם נושאים ספציפיים שתרצו שיטופלו בקורס? ניתן לבצע התאמה אישית של הסילבוס לעולם התוכן של הארגון שלכם.

הכותב הוא מדריך אקסל ו- Power BI מומחה, אשר מעביר הדרכות בחברות וארגונים.

להזמנת הכשרות לעובדים ומנהלים, צור/צרי קשר: COURSES@UNIQUETECH.CO.IL או לנייד: 0505504870

מילוי תאים ריקים באקסל

במאמר ובסרטון זה נראה כיצד ניתן למלא תאים ריקים באקסל במהירות על מנת להרחיב את יכולות ניתוח הנתונים לעמודות שקיימים בהם נתונים חסרים. לדוגמה: על

קרא עוד »

השוואות טקסט באקסל

אחד הדברים הפחות ידועים בנוסאות מערך שאנו מלמדים עליהם בקורס האקסל שאנו מעבירים בחברות וארגונים זה היכולות של נוסחאות המערך לעבוד ולאתר טקסטים על פי

קרא עוד »

שימוש באימוג'ים באקסל

אחת האפשרויות ששודרגו לאחרונה באקסל היא: שימוש באימוג'ים באקסל. היכן ניתן להשתמש? בכל מיני מקומות. בתאים בגרפים בשם הלשונית בכלי פריסה ואפילו בנוסחאות וגם ב

קרא עוד »
Scroll to Top